Singletrack Glacensis to największa w Europie sieć górskich ścieżek rowerowych. Pomysł tak rozbudowanego projektu zrodził się w 2015 i obejmował po polskiej stronie obszar od przełęczy Wilcza przez Bardo, przełęcz Łaszczową, Kłodzką, Leszczynową, Jaworową, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, okolice Siennej, Międzygórze, Jodłów, Międzylesie aż do przełęczy Spalona.

Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej jest koordynatorem projektu i odpowiada za promocję, wydawnictwa, mapy, natomiast zadania infrastrukturalne realizują uczestniczące w zadaniu Gminy. Udało się uzyskać dofinansowania ze środków UE i dzięki temu wielomilionowe inwestycje mogły ruszyć. W 2018 zakończono pierwszy etap realizacji, czyli 133 km przygotowanych, oznakowanych singletracków wraz z niezbędną infrastrukturą - wiaty wypoczynkowe, stacje serwisowe oraz stacje ładowania ebików. Kolejny etap już jest realizowany i na początku 2020 roku system obejmie ponad 210 km ścieżek po polskiej stronie i kolejnych 140 km po stronie czeskiej.

Tereny objęte projektem stanowią przestrzeń dająca możliwość odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu, w bliskim kontakcie z unikatową przyrodą, w oparciu o aktywny wypoczynek. Trasy przebiegają przez obszary Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, obszarami chronionego krajobrazu oraz w pobliżu wielu Rezerwatów przyrody jak Wodospad Wilczki, Cisy czy Jaskinia Niedźwiedzia.

Trasy są adresowane do wszystkich grup odbiorców: dzieci, młodzieży i osób starszych. Wymagają one jednak zarówno kondycji jak i podstawowych umiejętności technicznych. Z założenia są zaprojektowane w sposób przyjazny i bezpieczny, bez długich wspinaczek czy ostrych zjazdów, a ich zróżnicowany profil zadowoli każdego.

W Międzygórzu w sezonie 2019 otworzono nową wypożyczalnię rowerów firmy TREK BICYCLES szczegóły »

GOPR

W Międzygórzu powstała jedna z najnowocześniejszych stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Nowy budynek nawiązujący do górskiego otoczenia wkomponował się w okolicę, a teren wokół obiektu został odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do akcji ratunkowych. Ratownicy w całorocznej stacji GOPR w Międzygórzu posiadają również profesjonalne wyposażenie: quady, skutery śnieżne, Land Rover Deffender oraz oczywiście odpowiedni sprzęt medyczny, a wszystko aby zapewnić turystom maksymalne bezpieczeństwo. W naszych górach można czuć się bezpiecznie, gdyż czuwają nad nami profesjonalnie wyszkoleni ratownicy. Inwestycję zrealizowano przy współudziale środków unijnych w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Życzymy Państwu tylko bezpiecznych i rozważnych wyjść w góry, a jeśli coś się niestety przydarzy pozostaje kontakt z naszą Stacją Ratunkową GOPR przy ulicy Śnieżnej 23c. Działalność stacji jest całoroczna i całodobowa.

Telefony alarmowe: 985 oraz 601 100 300
Aktualny komunikat GOPR: http://meteo.gopr.pl