Wieża na Śnieżniku - Międzygórze

Wieża na Śnieżniku

Międzygórze


OPIS

Śnieżnik (1425 m n.p.m.) jest najwyższą górą polskiej strony Sudetów Wschodnich i jednocześnie najwyższą kulminacją Masywu Śnieżnika. Sam szczyt nie ma jednak wyraźnie ukształtowanego wierzchołka, a jego kształt przypomina bardziej wypłaszczoną kopułę. W związku z tym wszelkie obserwacje okolicznej panoramy są utrudnione i wymagają spaceru wokół szczytu. Pomysły na zbudowanie wieży widokowej sięgają końca XIX wieku, kiedy to powstawały pierwsze koncepcje i plany. Po wielu formalnych przeciwnościach udało się w końcu zrealizować inwestycję w bardzo wymagającym terenie, przy niekorzystnych warunkach pogodowych i utrudnionym transporcie materiałów. Po czterech latach prac prowadzonych wyłącznie w okresach letnich (tylko wtedy Śnieżnik stawał się bardziej przyjazny budowniczym) inwestycję ukończono. W dniu 9 lipca 1899 roku nastąpiło oficjalne otwarcie wieży, w którym wziął udział książę Albrecht Hochenzollern, syn Marianny Orańskiej. Architektonicznie utrzymana była w stylu romantycznego neogotyku składała się ona z dwóch baszt, z czego niższa miała około 17 metrów, a wyższa 33 metry wysokości, na dole znajdował się jeszcze mały budynek jako zaplecze schroniskowe. Niestety trudne warunki atmosferyczne powodowały postępujące zniszczenia, w tym groźnie opadający lód z wieży na budynek schroniska. Po wojnie wieża znalazła się na terytorium Polski i przeszła nawet remont. W kolejnych latach zniszczenia jednak postępowały, a działo się tak ze względu na brak opieki oraz ciężkie warunki pogodowe. I w tym smutnym momencie docieramy do dnia 11 października 1973 kiedy wojsko wysadziło obiekt, jako zagrażający bezpieczeństwu turystów ale też jak inne źródła mówiły bezpieczeństwu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

I teraz przechodzimy do czasów obecnych, kiedy to uznano że faktycznie brakuje na szczycie obiektu widokowego, że dobrze byłoby przywrócić Śnieżnikowi koronę i udostępnić panoramiczne widoki regionu. Próby odbudowy wieży nie były łatwe, czasy się zmieniły, liczne instytucje musiały się wypowiedzieć i wyrazić zgody. Nie bez znaczenia była współpraca transgraniczna i projekt Wieży Kultur, która łączy narody czeski, polski i niemiecki. Związek Gmin Śnieżnickich (Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie) zrealizował projekt "Wieża Trzech Kultur. Wykonanie dokumentacji odbudowy wieży widokowej na Śnieżniku” w 2012 roku. Po uzyskaniu zgód i wyborze finalnej koncepcji uzyskano niezbędne pozwolenia w 2014 roku. O tego czasu trwało poszukiwanie środków finansowych na realizację inwestycji, które szacowano na 12 milionów złotych. Koncepcja opracowana przez Pracownię Projektową Architektury Krajobrazu Januszówka nie przypadła wielu osobom do gustu, porównywano wieżę do blendera, latarni morskiej i wzbudził wiele kontrowesji. Decyzja zapadła na szczęście już wcześniej, a zmiana projektu wymagałaby rozpoczęcia całej procedury od początku i możliwe, że nigdy nie dostałaby już niezbędnych pozwoleń.

Wieża wykonana jest w konstrukcji stalowej, posadowionej na żelbetowych fundamentach. Najwyższy element wieży ma wysokość 34,16 m, a platforma widokowa jest umieszczona na wysokości 29,96 m. Obudowa konstrukcji do zwężenia została obłożona kamieniem, w tym także kamieni ze starej wieży. Taras widokowy oraz prosta część wieży przeszklono taflami ze szkła laminowanego, co zabezpiecza konstrukcję i osoby przebywające wewnątrz. Na szczycie wieży mamy otwartą platformę widokową, z której możemy podziwiać pełną panoramę polskich i czeskich pasm górskich, a przy dobrej widoczności obserwowano nawet alpejskie szczyty.

Wieża z całą pewnością połączyła historię z teraźniejszością i stała się jedną z największych atrakcji regionu. Zainteresowanie obiektem jest spore, gdyż to wyjątkowa budowla pod każdym względem. Do Międzygórza przybywają liczni turyści jednodniowi, którzy pragną tylko zdobyć szczyt Śnieżnika i przy okazji odwiedzić Wodospad Wilczki w centrum miejscowości. Baza noclegowa w Międzygórzu jest jednak bardzo rozbudowana i zróżnicowana, przez co każdy turysta znajdzie odpowiednie warunki dla siebie by w spokoju poznać atrakcje i możliwości aktywności w okolicy.

Wieża udostępniona do zwiedzania od: 26.09.2022
Wstęp: bezpłatny
Teren Rezerwatu Przyrody Śnieżnik Kłodzki, obowiązują obostrzenia.


ZDJĘCIA
Wieża na Śnieżniku - Międzygórze Wieża na Śnieżniku - Międzygórze Wieża na Śnieżniku - Międzygórze Wieża na Śnieżniku - Międzygórze Wieża na Śnieżniku - Międzygórze Wieża na Śnieżniku - Międzygórze

WAŻNE INFORMACJE

Wstęp jest bezpłatny.

Dojście z Międzygórza do Schroniska na Śnieżniku szlakiem niebieskim lub czerwonym, następnie zielonym na szczyt. Parkingi w Międzygórzu dostępne.


LOKALIZACJA

GOPR

W Międzygórzu powstała jedna z najnowocześniejszych stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Nowy budynek nawiązujący do górskiego otoczenia wkomponował się w okolicę, a teren wokół obiektu został odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do akcji ratunkowych. Ratownicy w całorocznej stacji GOPR w Międzygórzu posiadają również profesjonalne wyposażenie: quady, skutery śnieżne, Land Rover Deffender oraz oczywiście odpowiedni sprzęt medyczny, a wszystko aby zapewnić turystom maksymalne bezpieczeństwo. W naszych górach można czuć się bezpiecznie, gdyż czuwają nad nami profesjonalnie wyszkoleni ratownicy. Inwestycję zrealizowano przy współudziale środków unijnych w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Życzymy Państwu tylko bezpiecznych i rozważnych wyjść w góry, a jeśli coś się niestety przydarzy pozostaje kontakt z naszą Stacją Ratunkową GOPR przy ulicy Śnieżnej 23c. Działalność stacji jest całoroczna i całodobowa.

Telefony alarmowe: 985 oraz 601 100 300
Aktualny komunikat GOPR: http://meteo.gopr.pl