Wodospad Wilczki - Międzygórze

Wodospad Wilczki

Międzygórze


OPIS

Piękny, zjawiskowy, romantyczny, bajkowy…

Poznajcie największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, który jest drugim co do wysokości w całych Sudetach. Ten cud natury powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada z wysokości 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim. Od sezonu letniego 2018 turystom udostępniony jest obszar Rezerwatu Wodospad Wilczki w całkowicie nowej odsłonie, gdyż Lasy Państwowe przeprowadziły kompleksową rewitalizację terenu. Wartość inwestycji przekroczyła 3 miliony złotych, ale dzięki tym działaniom obszar stał się łatwo dostępny oraz bezpieczny, wytyczono i stylowo ogrodzono ścieżki spacerowe do tarasów widokowych, zmodernizowano nawierzchnie, schody, barierki. Nad samym wodospadem znajduje się historyczny mostek jeszcze z czasów Marianny Orańskiej, która zakochała się w tym miejscu. To na jej zlecenie przeprowadzono tutaj pierwsze prace, udostępniono obszar turystycznie, a sama księżna zamieszkała tuż obok w swoim dworku. Wyjątkowo pięknie robi się tutaj po zmroku, gdy rozbłysną wszystkie latarnie przy alejkach oraz podświetlenie samego wodospadu. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęty jest od 1958 roku ochroną i tworzy rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”.

Warto wybrać się tutaj na spacer o każdej porze roku: kolory natury, szum wody, cisza i spokój, piękne widoki z tarasów po obu stronach kanionu, ławeczki dla spacerowiczów, turystów, zakochanych par, czy samotników z ciekawą lekturą książkową. Życie i czas płyną tutaj inaczej, warto sprawdzić.


ZDJĘCIA
Wodospad Wilczki - Międzygórze Wodospad Wilczki - Międzygórze Wodospad Wilczki - Międzygórze Wodospad Wilczki - Międzygórze Wodospad Wilczki - Międzygórze Wodospad Wilczki - Międzygórze Wodospad Wilczki - Międzygórze Wodospad Wilczki - Międzygórze Wodospad Wilczki - Międzygórze

WAŻNE INFORMACJE

Wstęp bezpłatny, dojście możliwe jest nowym deptakiem z historycznego centrum miejscowości lub schodkami z parkingu przy wjeździe do Międzygórza.


LOKALIZACJA

GOPR

W Międzygórzu powstała jedna z najnowocześniejszych stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Nowy budynek nawiązujący do górskiego otoczenia wkomponował się w okolicę, a teren wokół obiektu został odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do akcji ratunkowych. Ratownicy w całorocznej stacji GOPR w Międzygórzu posiadają również profesjonalne wyposażenie: quady, skutery śnieżne, Land Rover Deffender oraz oczywiście odpowiedni sprzęt medyczny, a wszystko aby zapewnić turystom maksymalne bezpieczeństwo. W naszych górach można czuć się bezpiecznie, gdyż czuwają nad nami profesjonalnie wyszkoleni ratownicy. Inwestycję zrealizowano przy współudziale środków unijnych w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Życzymy Państwu tylko bezpiecznych i rozważnych wyjść w góry, a jeśli coś się niestety przydarzy pozostaje kontakt z naszą Stacją Ratunkową GOPR przy ulicy Śnieżnej 23c. Działalność stacji jest całoroczna i całodobowa.

Telefony alarmowe: 985 oraz 601 100 300
Aktualny komunikat GOPR: http://meteo.gopr.pl