W nawiązaniu do początków narciarstwa w Międzygórzu z przełomu XIX i XX wieku, a także współczesnych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, został wytyczony i oznakowany czarny szlak narciarski wokół miejscowości o łącznej długości ok. 27km. Poniżej przedstawiamy Państwu szczegółowy opis przebiegu szlaku wraz ze wskazówkami i uwagami oraz mapą.

W Międzygórzu zlokalizowany jest wyciąg narciarski, w okolicy mamy dostępnych wiele kilometrów tras zjazdowych, teraz nadeszła pora na narty biegowe. Na Ziemi Kłodzkiej, po polskiej i czeskiej stronie mamy największą kumulację utrzymywanych tras narciarstwa biegowego, bo prawie aż 500 km! Szlaki łączą się i przenikają dając ogromne możliwości poznawania natury w okresie zimowym. Szlak wokół Międzygórza będzie utrzymywany ratrakiem lub skuterem śnieżym w miarę możliwości śniegowych. Jest to doskonałe uzupełnienie zimowej oferty miejscowości, jej uatrakcyjnienie, a polany na Górze Jawor mogą być doskonałym miejscem rozpoczęcia przygody z biegówkami.

Szlak rozpoczyna się na końcu ul. Sanatoryjnej i prowadzi w górę przez „Most kamienny” do Lesieńca (868m.n.p.m.). W okolicy „Łysieniówki” przd Lesieńcem można podziwiać po lewej stronie szlaku Masyw Śnieżnika ze szczytami Smrekowca (1123m.n.p.m.), Średniaka (1210m.n.p.m.), Śnieżnika (1425m.n.p.m.), Małego Śnieżnika (1326m.n.p.m), Goworka (1320m.n.p.m.), Puchacz po prawej stronie (1175 m. n.p.m.) i Trójmorskiego Wierchu (1145m.n.p.m.) oraz Jawora (830 m. n. p.m.). Od kapliczki przed Lesieńcem szlak prowadzi leśnymi duktami do Przełęczy Żmijowa Polana (1049m.n.p.m.) W tym miejscu łączą się szlak narciarski Gminy Bystrzyca Kłodzka ze szlakami Gminy Stronie Śląskie. Skręcając w lewą stronę następuje wpięcie w system „Szlaków strońskich” o łącznej długości 60km. W niewielkiej odległości ok. 300m. można zwiedzić Ośrodek Górski S. A. w Siennej. Schron na Polanie Żmijowej może być miejscem odpoczynkowym.

Od polany szlak prowadzi urokliwym Żmijowcem do przełęczy pod Śnieżnikiem. Przy słonecznej pogodzie tym razem po prawej stronie pojawiają się Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie i Orlickie. Lewa strona nagradza turystów widokami na Góry Bialskie i Góry Złote. Przy wyjątkowo dobrej widoczności również Góry Sowie i Góry Stołowe. Od Przełęczy pod Śnieżnikiem na odcinku ok. 1200m. pokonuje się najbardziej wymagające podejście. W nagrodę za duży wysiłek w Schronisku im. Zbigniewa Fastnachta na Śnieżniku można się ogrzać i zjeść gorącą strawę. Z werandy schroniska widać doskonale Ziemię Kłodzką z Masywami Gór Bystrzyckich i Orlickich. Przy wyjątkowej widoczności widać Śnieżkę - najwyższy szczyt Sudetów w paśmie Karkonoszy. Ok. 120m. szlaki stroński i bystrzycki rozchodzą się. Stroński skręca w lewą stronę i wznosi się przebiegając pod Małym Śnieżnikiem w kierunku Przełęczy pod Puchaczem. Tutaj łączy się z systemem szlaków czeskich w rejonie Dolnej i Górnej Morawy. Do Międzygórza skręca w prawo i w dół pod Małym Śnieżnikiem poniżej szlaku strońskiego. Przyjazny i łagodnie opadający kończy się na Jawornicy. Otwarta przestrzeń i płaski teren wokół szczytu Jawora są doskonałym miejscem do nauki i doskonalenia poruszania się na nartach biegowych i biegowo - turystycznych. Z Jawornicy pieszym żółtym szlakiem obok Gospodarstwa Agroturystycznego u „Bolka” po ok. 15 min. marszu dochodzi się do centrum Międzygórza. Drugie zejście prowadzi drogą przez Muszany Dół i kończy się na ul. Wojska Polskiego, poniżej której znajduje się zapora wodna. Zarówno jedno jak i drugie zejście jest bardzo strome bez możliwości zjazdu na nartach.


Szlak narciarski Międzygórze

Kilka uwag praktycznych:

Osoby reprezentujące średni poziom umiejętności ze względu na niebezpieczeństwo odniesienia kontuzji powinny poruszać się w kierunku od końca ul. Sanatoryjnej i kończyć wędrówkę na Jawornicy. Niebezpiecznymi miejscami od Jawornicy w odwrotnym kierunku szlaku są zjazdy na nartach od Schroniska im. Zbigniewa Fastnachta do Przełęczy pod Śnieżnikiem na odcinku ok. 1200m., od schronu turystycznego na Polanie Żmijowej w dół ok. 800m. oraz zjazd od Mostu Kamiennego do ul. Sanatoryjnej.

Trudniejszymi podejściami i zjazdami są odcinki szlaku od ul. Sanatoryjnej i z powrotem.

Szlak narciarski na skrzyżowaniach jest oznaczony dodatkowo tabliczkami kierunkowymi z napisem Gmina Bystrzyca Kłodzka. W ważnych punktach: centrum Stacji Klimatycznej Międzygórze, Żmijowa Polana, Schronisko im. Zb. Fastnachta na Śnieżniku i na końcu szlaku od strony Musznego Dołu znajdują się tablice informacyjne z mapami i róznicami poziomów poszczególnych odcinków.

W Międzygórzu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Istnieje również możliwość nauki jazdy na nartach biegowych przez instruktorów Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Polskiego Związku Narciarskiego – tel. 502 525 564, e-mail: biuro@centrumsnieznik.pl

Opracował: Lucjan Morajda - Instruktor Wykładowca Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Polskiego Związku Narciarskiego


GOPR

W Międzygórzu powstała jedna z najnowocześniejszych stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Nowy budynek nawiązujący do górskiego otoczenia wkomponował się w okolicę, a teren wokół obiektu został odpowiednio zagospodarowany i przystosowany do akcji ratunkowych. Ratownicy w całorocznej stacji GOPR w Międzygórzu posiadają również profesjonalne wyposażenie: quady, skutery śnieżne, Land Rover Deffender oraz oczywiście odpowiedni sprzęt medyczny, a wszystko aby zapewnić turystom maksymalne bezpieczeństwo. W naszych górach można czuć się bezpiecznie, gdyż czuwają nad nami profesjonalnie wyszkoleni ratownicy. Inwestycję zrealizowano przy współudziale środków unijnych w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Życzymy Państwu tylko bezpiecznych i rozważnych wyjść w góry, a jeśli coś się niestety przydarzy pozostaje kontakt z naszą Stacją Ratunkową GOPR przy ulicy Śnieżnej 23c. Działalność stacji jest całoroczna i całodobowa.

Telefony alarmowe: 985 oraz 601 100 300
Aktualny komunikat GOPR: http://meteo.gopr.pl